Запровадження в області проекту „Аграрні розписки”

21 листопада поточного року у м. Рівне відбувся тренінг "Аграрні розписки в Україні. Нові можливості" за участю директора  департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації  Н.Переходько,  координаторів проекту «Аграрні розписки»: в Західному регіоні - І.Дудки,  в Рівненській області – Т.Веремейчика, спеціалістів департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації, представників кредиторів   (постачальників матеріально-технічних ресурсів, банків, зернотрейдерів), сільгосптоваровиробників.

Проект Аграрні розписки в Україні впроваджується IFC, членом Групи Світового банку, у партнерстві із Швейцарською Конфедерацією.

Мета проекту – покращити доступ до фінансових ресурсів для малих та середніх сільгосптоваровиробників шляхом впровадження в Україні фінансового інструменту “Аграрні розписки”.

Н.Переходько повідомила, що в найближчий час передбачається запровадження проекту «Аграрні розписки» в Рівненській області. Зазначила, що даний проект дає нові можливості для дрібних сільгосптоваровиробників, зокрема фермерів в забезпеченні кредитними ресурсами.

Координатори проекту «Аграрні розписки» проінформували про стан запровадження аграрних розписок в Україні та надали загальну характеристику аграрних розписок, ознайомили з порядком оформлення та реєстрації, практикою використання та виконання аграрних розписок.

За період впровадження пілотного Проекту аграрних розписок в Україні видано 154 таких документів, що дозволило залучити сільгоспвиробникам понад 1 млрд. грн.  На сьогодні аграрні розписки працюють у 8 областях і демонструють гарні результати. Проводиться робота по створенню єдиного національного реєстру аграрних розписок, що дозволить поширити Проект з початку 2018 року на всю Україну.

Аграрна розписка - товаророзпорядчий документ, що фіксує безумовне зобов’язання боржника, яке забезпечується заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти на визначених у ньому умовах.

Є два види аграрних розписок: товарні та фінансові. Виконання товарної аграрної розписки сільгосптоваровиробник здійснює сільськогосподарською продукцією, фінансової аграрної розписки - виплатою грошових коштів.

Аграрна розписка встановлює забезпечення виконання зобов’язань боржника за аграрною розпискою заставою його майбутнього врожаю.

Аграрну розписку можна видавати під земельну ділянку, яка має кадастровий номер і належним чином зареєстрована. Однак, розмір застави, тобто майбутній врожай, повинен бути не меншим за розмір зобов’язання за аграрними розписками.

Кредиторами за аграрними розписками виступають: банки, фінансові установи, постачальники матеріальних ресурсів. Позичальники – фермерські господарства, виробники сільськогосподарської продукції.

Аграрна розписка підлягає нотаріальному посвідченню та реєстрації в Реєстрі аграрних розписок.

Досвідом роботи з аграрними розписками поділились кредитори: представники ПАТ „ОТП Банк” та компанії „Монсанто”, які забезпечили надання кредитних коштів за аграрними розписками за період їх дії в Україні в обсягах відповідно 300  млн. грн. та 500 млн. грн.

В подальшому планується проведення аналогічних тренінгів за участю сільгоспвиробників та фермерів області.