Африканська чума свиней

Африканська чума свиней – це інфекційне вірусне захворювання диких і свійських свиней, яке характеризується високою смертністю та завдає значних економічних збитків.

Станом на 27 березня 2017 року в Україні виявлено 60 випадків африканської чуми свиней. Починаючи з 2012 року через ліквідацію АЧС в епізоотичних осередках вилучено та знищено понад 120 тисяч свиней, із них 52 тисячі минулого року і понад 3 тисячі свиней поточного року. Сумарні збитки особистих селянських господарств сягнули 14 млн. грн, а спеціалізованих свиногосподарствах – 200 млн. грн.

Найефективніший спосіб боротьби з вірусом – недопущення поширення та своєчасна ліквідація зараженого поголів'я, тому що  вакцини та ліків від цього захворювання не має.

Як виглядає африканська чума свиней і що необхідно робити при підозрі на неї?

Інкубаційний період хвороби короткий (2-12 днів) і супроводжується високою температурою впродовж 48 годин  перед проявом клінічних ознак  (на відміну від класичної чуми свиней) та відсутністю інших симптомів у цей час. Клінічні ознаки проявляються коли спадає температура. Тварини демонструють ознаки слабкості (хитка хода, відмова від корму, ознаки спраги), збиваються в гурти, з'являються прояви серцевої недостатності, зокрема синюшність шкіри, та обширні крововиливи на шкірі та внутрішніх органах. Криваві, серозні чи серозно-гнійні виділення з носа та очей. Слизові оболонки очей червоні та запалені. Швидке утруднене дихання, кашель, сильна спрага, та блювання.

Непотрібно боятися повідомляти про хвору чи померлу свиню, бо зрештою вірус нікуди не подінеться. Заховаєте одну померлу свиню – все одно буде друга, третя, четверта… Це шлях у нікуди.

Для домогосподарств у разі смерті свині внаслідок АЧС, державою передбачено відшкодування.

За найменшої підозри цієї небезпечної хвороби відразу необхідно повідомити в управління ветеринарної медицини.

Нині АЧС є найбільшою загрозою свинарства в Україні. Лише проактивна позиція всіх громад і громадян, краща обізнаність з елементарними заходами біобезпеки, їх дотримання, а також добра поінформованість населення дозволить знизити ризики поширення цієї хвороби.