"Холодний" метод вирощування телят

На сьогодні метод "холодного" вирощування новонароджених телят дещо призабутий, хоча за правильного його використання можна гарантовано підвищити збереженість молодняку й виростити у майбутньому високопродуктивних корів.

Кожен господар або керівник сільськогосподарського підприємства бажає мати високопродуктивних тварин і вести галузь скотарства прибутково. Загалом, на зимово-весняний період припадає понад 60% отелень корів і народження телят, але понад 80% народжених телят мають різні респіраторні та кишково-шлункові захворювання. Це зумовлено тим, що не приділяється належна увага утриманню й годівлі сухостійних корів та народженим телятам.

На сьогодні існують різні модифікації “холодного” методу вирощування телят у зимово-весняний період, серед яких доцільно виділити такі системи утримання тварин на вулиці:

в індивідуальних клітках із дахом, який знімається;

в індивідуальних клітках-будиночках з вигульними майданчиками;

в індивідуальних клітках під навісами;

в індивідуальних клітках у нетипових холодних приміщеннях капітального чи полегшеного типу з вигульними майданчиками на вулиці;

після дво - тримісячного віку — групове безприв’язне утримання в ізольованих боксах на глибокій солом’яній підстилці  з вигульними майданчиками на вулиці.

Індивідуальні клітки, будиночки та холодні приміщення повинні мати годівниці для грубих, соковитих, концентрованих і мінеральних кормів.

Телят починаючи з третього-четвертого дня після народження, на вигульні майданчики рекомендується випускати вільно або регламентовано, з урахуванням вуличної температури

Суть практичного застосування "холодного" методу вирощування телят ось у чому.

Після 24 годин від народження, коли теля обсохло й мало кілька випоювань молозивом, його переносять в індивідуальні приміщення на вулиці (попередньо ретельно розтерши йому шкірний покрив) при цьому у телят відбувається рання стійка і довготривала адаптація до холоду.

За "холодного" методу вирощування телят важливо дотримуватись основних правил випоювання їх молозивом та молоком, а також годівлі рослинними кормами, незалежно від того, в який час доби телиться корова. Є дуже чітка зоотехнічна вимога — теля потрібно напоїти не пізніше ніж через 30–40 хвилин після народження, з часом молозиво втрачає свою якість, у ньому стає менше імуноглобулінів, які захищають організм новонародженої тварини від різних захворювань. Протягом першої доби від народження теля слід поїти теплим молозивом температурою 36...38°С не менше п’яти-шести разів.

У зв’язку з інтенсивністю окислювально-відновлювальних процесів в організмі та значною витратою енергії рівень годівлі телят на холоді повинен бути високим і становити близько 2,5–3,0 літрів молока на одне годування. На вулиці теля в індивідуальній клітці-будиночку  утримується на глибокій солом’яній підстилці завтовшки 20–30 см (7–8 кг соломи). Щоденно в індивідуальні клітку або будиночок, з урахуванням ступеня забруднення підстилки, потрібно вносити 2–3 кг свіжої соломи, причому, верхній шар підстилки завтовшки 5–8 см постійно слід підтримувати сухим. Якщо теля утримують на відкритому повітрі в індивідуальних клітках з дахом, який знімається, то в теплу пору дах слід зняти, коли на вулиці дуже холодно, то клітку зверху та боків додатково треба утеплити соломою. В індивідуальній клітці або будиночку не повинно бути більше одного теляти, а перед новою постановкою треба очистити її від гною, продезінфікувати, побілити і тільки через тиждень можна запускати в них новий молодняк.

Важливе застереження: щоб не викликати захворювання телят, яких вирощували "холодним" методом на відкритому повітрі, не рекомендується переводити в теплі капітальні приміщення і змішувати з телятами, що там утримуються. Телята, вирощені на холоді, повинні утримуватись і далі в аналогічних умовах, тобто окремо в холодних приміщеннях.

Основні переваги “холодного” методу такі: зменшуються витрати на утримання та будівництво типових теплих капітальних приміщень для тварин, підвищується імунітет тварин, значно знижуються захворювання телят, суттєво скорочується падіж новонароджених телят, зменшуються витрати на лікування тварин, покращується мікроклімат приміщень, зменшуються витрати електроенергії. Ручна праця та витрати кормів дещо збільшуються (на 5–15%), але це компенсується вищими середньодобовими приростами телят в усі пори року. Ще одна перевага полягає в тому, що телиці на один-два місяці раніше досягають парувального віку і значно зменшуються витрати на вирощування майбутньої корови. Молодняк, який вирощено за технологією "холодного" методу утримання практично завжди продуктивніший за тварин, вирощених в традиційних умовах, тому для успішного застосування “холодного” методу вирощування телят потрібно дотримуватись усіх зоотехнічних вимог щодо утримання, повноцінної годівлі та враховувати умови й можливості господарства.