Власникам свиней

На відміну від інших сільськогосподарських тварин, основними видами продукції, що одержують від свиней є м’ясо і сало. У свиней велика кількість безпосередніх і умовних показників та ознак свідчать про продуктивність тварин. За їх кількістю свині займають перше місце.

Серед свійських тварин свині є багатоплідні і скороспілі тварини. Від однієї свиноматки можна отримати за рік 2 – 2,5 тонн свинини у живій вазі. На основі розвитку селекції та сучасних методів утримання свиней людство в значній мірі забезпечує себе продуктами харчування. У валовому виробництві м'яса частка свинини становить близько 39 %.

Біологічні особливості свиней.

Середній період поросності триває 114 – 115 діб, амплітуда коливання становить від 102 – 105 до 124 – 139 діб. Фактори, які впливають на тривалість поросності свиноматки та їх наслідки:

міжпородне схрещування – скорочує  тривалість поросності на 0,6 – 1,0 добу;

пора року – зимою період поросності коротший ніж влітку на 0,26 доби;

багатоплідність свиноматки – у свиноматок з багатоплідністю менше 6 поросят – період поросності довший, ніж у багатоплідних;

вік свиноматки – з зростанням кількості опоросів, тривалість поросності скорочується;

витрати корму – поросята з коротким ембріональним періодом розвитку за період вирощування до 100 кг витрачають на 1 кг приросту більше кормів на 1,15 кг;

жива маса новонароджених поросят – від свиноматок з коротким терміном поросності поросята народжуються з меншою живою масою на час народження, але в постембріональний розвиток цей недолік може бути компенсований.

Отже, на період поросності впливають спадкові ознаки тварини, індивідуальні особливості, кількість одержаного приплоду.

Багатоплідність – кількість живих поросят на один опорос. Цей показник залежить від віку свиноматки, живої маси кожного поросяти при народженні, породи свиней. Середня багатоплідність при першому опоросі свиноматки, зазвичай становить 8 – 9 голів. Багатоплідність зростає до 5 – 6 опоросу і становить 10 – 11 голів, а уже після 6 опоросу багатоплідність поступово зменшується.

Відомі випадки, коли у сільськогосподарських підприємствах України свиноматки великої білої породи давали за один опорос по 29 – 34 живих поросят.

За останніми даними, світовий рекорд багатоплідності належить китайським породам свиней. Так, свиноматка породи тейху принесла за один опорос 42 живих порося, а за все життя – 216 поросят. У Франції на базі породи мейшан створено лінії свиней, свиноматки яких дають за один опорос 18 – 24 поросят.

Скороспілість свиней є товарна і біологічна. Товарна скороспілість – це вік досягнення живої маси 100 – 120 кг. Біологічна скороспілість ділиться на статеву і фізіологічну. Статева скороспілість свиней настає у 4 – 5 місячному віці (у китайських свиней у 3-х місячному віці), а фізіологічна скороспілість  настає у 9 – 10 місячному віці при досягненні живої маси кнурів 100 – 130 кілограмів, свиноматок – 100 – 110 кілограмів.

Товарна скороспілість залежить від породності тварини (15 – 20%), умов утримання (10 – 20%) та годівлі (60 – 70%).  

Вченими встановлено, що свині ростуть до 3 років.

Рекордсменом можна вважати кнура Великий Біл, якого вирощували у США, довжина його тулуба − 2,75 м, а жива маса – 1175,5 кілограмів.

На 1 кг приросту молодняк витрачає у середньому 3,7 – 4,0 корм. од., а дорослі свині – 5 – 7 корм. од.

Корові, щоб отримати 1 кг масла, необхідно 25 – 26 корм. од., а свиня дасть 1 кг сала за 6 – 8 корм. од. Конкуренти свиням у витратах кормів є курчата-бройлери.

Департамент агропромислового розвитку Рівненської облдержадміністрації