В грудні спостерігалась аномально тепла погода з надмірною кількістю опадів. Середньодобова температура повітря за місяць становила 1,2 оС, що вище кліматичної норми на 3,6оС. Опадів випало 70 мм, що перевищує кліматичну норму в 1,9 разів. Незважаючи на те, що перехід середньодобової температури повітря через плюс 5оС, тобто припинення активної вегетації озимих культур, зафіксовано 11 листопада, позитивні температури протягом місяця сприяли продовженню росту і розвитку рослин озимини.
Моніторинг посівів озимих зернових культур показав, що вони знаходяться в доброму та задовільному стані. Рослини озимої пшениці середньостиглих сортів за оптимальних строків сівби (ІІІ декада вересня) на дату спостереження знаходяться у фазі кущіння, утворивши 2-3 пагони, за пізніх строків сівби – у фазі сходів. Розвиток рослин по фазах відповідає багаторічним і випереджає минулорічні показники на 10-12 днів.
Біометричний аналіз рослин показав, що наростання вегетативної маси відповідає середньорічним показникам (маса 10 рослин –2,5 – 3,8 г, висота їх – 9,5-11,8 см).
Запаси вуглеводів у вузлах кущіння рослин озимої пшениці знаходяться на рівні 36-42%, що достатньо для доброї перезимівлі.
Запаси продуктивної вологи в ґрунті на дату спостереження становлять в шарі 0-20 см – 40,4 мм, в шарі 0-100 см – 168,5 мм.
Останнім часом спостерігається активне заселення і пошкодження посівів мишовидними гризунами. У зв’язку з цим необхідно періодично проводити обстеження полів на виявлення їхніх колоній і приймати відповідні міри.
Моніторинг посівів ріпаку озимого показав, що вони знаходяться в доброму стані. За висівання ріпаку в оптимальні строки з 15 по 20 серпня рослини сформували осінню розетку від 8 до 12 штук листків, діаметр кореневої шийки 11-15 мм, діаметр розетки листків 29,7-35,6 см при густоті рослин 52-60 шт./м2, середня вага рослин становить 62 г, що відповідає середньобагаторічним показникам. Посіви ріпаку за сівби 20-25 серпня сформували розетку, яка складається з 8-10 штук листків, діаметр кореневої шийки 8-10 мм, діаметр розетки листків від 19,1 до 21,3 см за густоти рослин 50-55 шт./м2, що на рівні минулих років. На площах, де загущені посіви ранніх та оптимальних строків сівби у рослин відмічається витягування точки росту, що може призвести до їх загибелі під час морозів.
Інститут сільського господарства Західного Полісся НААНУ
Повернутись до списку новин